Seminar - obuka
Vrednovanje merne nesigurnosti analitičkih metoda ispitivanja u skladu sa zahtevima standarda SRPS ISO/IEC 17025:2017
Petak 26. april 2024. godine
Savez inženjera i tehničara Srbije, Beograd, Kneza Miloša 9, III sprat
ZAŠTO JE SEMINAR VAŽAN?
Vrednovanje merne nesigurnosti analitičkih metoda ispitivanja je jedan od uslova akreditacije laboratorije prema zahtevima SRPS ISO/IEC 17025:2017 i preduslov za davanje izjave o usaglašenosti laboratorijskih rezultata sa graničnim vrednostima.
Alternativni pristupi vrednovanja merne nesigurnosti su brojni, i uz sve prednosti i mane, biraju se prema prirodi analitičke metode u laboratorijama za ispitivanje, kako bi se dostigli zahtevi za kompetentnost prema SRPS ISO /IEC 17025.
Postavlja se pitanje i u laboratorijama sa iskustvom u ovoj oblasti, koji je pristup pravi i kada je vrednovana merna nesigurnost prihvatljiva, u odnosu na ciljnu vrednost merne nesigurnosti i planiranu primenu metode?
Ovaj kurs može da posluži kao dobra polazna literatura za odluku obzirom da su obuhvaćene sve mogućnosti i novine u pristupima vrednovanja merne nesigurnosti, koje laboratorija može primeniti prema potrebama u svojoj praksi.
Seminar obuhvata procenu da li je dobijena merna nesigurnost realna u poređenju sa metodološkim performansama iz validacije, rezultata IQC i rezultata PT šema.
Kurs daje osnove i za udruživanje vrednovane nesigurnosti analize i vrednovane nesigurnosti uzorkovanja u sumarnu mernu nesigurnost metode ispitivanja.
ŠTA SEMINAR OBUHVATA?
PROGRAM OBUKE
Pregled treninga
- Zahtevi standarda SRPS ISO/IEC 17025:2017 i princip vrednovanja merne nesigurnosti
- NORDTEST I EURACHEM GUM -najčešći pristupi u vrednovanju merne nesigurnosti
- Osvrt na ISO/TS 21748 - Vodič za primenu procenjene ponovljivosti, reproduktivnosti i istinitosti u vrednovanju merne nesigurnosti
- SRPS ISO 11352:2014 - Kvalitet vode – Vrednovanje merne nesigurnosti na osnovu podataka dobijenih validacijom i kontrolom kvaliteta
- Generički primeri u vrednovanju merne nesigurnosti
- Udruživanje merne nesigurnosti analize i uzorkovanja, značaj MN, ciljna merna nesigurnost i interpretacija rezultata primenom pravila odlučivanja
VEŽBE
- Vežba 1.
Vrednovanje merne nesigurnosti korišćenjem referentnog materijala
- Vežba 2.
Vrednovanje merne nesigurnosti na osnovu podataka iz šema ispitivanja osposobljenosti-PT šema
- Vežba 3.
Vrednovanje merne nesigurnosti korišćenjem standardnog rastvora kao uzorka za kontrolu kvaliteta u ˝recovery˝ experimentu
- Vežba 4.
Vrednovanje nesigurnosti merenja -spektrofotometrijska metoda
- Vežba 5
Vrednovanje merne nesigurnosti –gravimetrijska metoda
- Vežba 6.
Vrednovanje merne nesigurnosti - HPLC metoda
Kome je seminar namenjen?
Seminar je dizajniran za osoblje laboratorija koje učestvuje u razvoju analitičkih metoda i vrednovanju merne nesigurnosti prema tački 7.6 SRPS ISO/IEC 17025:2017.