email iconSavez hemijskih inženjera Srbije : : Association of the Chemical Engineers of Serbia             WEB mail 

Seminar septembar 2020

Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna
 

Seminar - obuka

VALIDACIJA PROCESA UZORKOVANJA I DOPRINOS U VREDNOVANOJ MERNOJ NESIGURNOSTI METODE - ZAHTEVI NOVOG IZDANJA STANDARDA SRPS ISO/IEC 17025:2017

30. septembatr 2020. godine 
Savez inženjera i tehničara Srbije, Beograd, Kneza Miloša 9, III sprat


ZAŠTO JE SEMINAR VAŽAN?

Jedan od ključnih zahteva novog izdanja standarda SRSP ISO IEC 17025:2017 je dokaz laboratorijskih kompetencija za uzorkovanje na koje se odnose svi resursni i procesni zahtevi, potpuno ekvivalentno zahtevima za ispitivanje/etaloniranje.

Uzorkovanje i ispitivanje su dva dela istog procesa merenja, za koje ISO/IEC 17025:2017 navodi potrebu procene totalne (ukupne) nesigurnosti metoda. Drugim rečima, totalna (ukupna) nesigurnost metoda uključuje i doprinose od uzorkovanja, pored nesigurnosti analize, za svaku metodu iz obima akreditacije.

Metode uzorkovanja mogu biti akreditovane kao samostalne metode, ali su takođe i neodvojivi deo (subuzorkovanje), kao početne faza svake ispitne metode. Usled toga se za uzorkovanje procenjuju performanse izvođenja u delu procesa validacije, vrednuje merna nesigurnost i obezbeđuje validnost rutinskih  rezultata kroz mere kontrole kvaliteta, u skladu sa procesnim zahtevima standarda SRPS ISO /IEC 17025 :2017, slično kao kod metoda analize.

Jednostavan i jeftin pristup validacije i vrednovanja merne nesigurnosti koja potiče od uzorkovanja, a doprinosi procesu merenja u celini, je metoda duplikata, u eksperimentalnoj postavci  i statistikoj obradi prikupljenih podataka , što je tema ovog kursa.


ŠTA SEMINAR OBUHVATA?

Seminar obuhvata obuku zaposlenih u laboratorijama, za eksperimentalni dizajn i statističku obradu podataka u svrhe validacije procesa i vrednovanja merne nesigurnosti uzorkovanja na osnovu najnovijeg vodiča koji reguliše ovu oblast iz jula 2019: EURACHEM/CITAC Guide: Measurement uncertainty arising from sampling  (2nd edition, 2019)


Teme 

  1. Pregled seminara
  2. Uvodna razmatranja zahteva standarda za obezbeđenje validnosti, uključujući rizike
  3. Zahtevi za izbor eksterno nabavljenih usluga, PT šeme i MLI
  4. Zahtevi za intralaboratijsko poređenje i testiranje blind uzorka
  5. Vrednovanje rezultata PT šema, MLI, intralaboratorijskih poređenje i blind (skrivenog) uzorka
  6. Kriterijumi za evaluaciju podataka
  7. Korektivne akcije, kod nezadovoljavajućih rezultata PT šema, MLI, intralaboratorijskih poređenja i blind (skrivenog) uzorka
  8. Literatura

Vežbe 

Vežba 1. Rizici po obezbeđenje validnosti rezultata

Vežba 2. Izbor PT šeme (bodovanje zahteva za eksterno nabavljenu uslugu)

Vežba 3. Intralaboratorijsko poređenje

Vežba 4. Blind (skriveni) uzorak

Vežba 5. Izveštaj o korektivnim merama PT šeme/MLI sa nezadovoljavajućim z-score

Cilj seminara

Kurs će Vam pomoći :

  • tumačite, vrednujete i evaluirate rezultate PT šema, MLI, intralaboratorijskog poređenja i testiranja blind (skrivenog) uzorka
  • razumete statističke pristupe
  • dobijete povratne informacije od PT šema, MLI, intralaboratorijskih poređenja i testiranja blind (skrivenog) uzorka na ustanovljene performanse izvođenja metoda u laboratoriji i sprovedete korektivne akcije kada rezultati to iniciraju
  • Rezultate eksterne kontrole kvaliteta koristite za potvrdu pouzdanosti podataka IQC, validacije metoda i vrednovane merne nesigurnosti, ili kao alarm za korektivne akcije po svim aspektima.
  • Prepoznate rizike u obezbeđenju validnosti rezultata kao prilike za poboljšanja

Kurs je koncipiran tako da ne zahteva prethodno poznavanje ove statističke oblasti, pa je namenjen i učesnicima bez prethodnog iskustva.


Vesti : : News